Akumulator ciepła z systemem sterowania LiVtron
Akumulator ciepła z systemem sterowania LiVtron jest produktem, którego zastosowanie polega na ogrzewaniu obiektów, które wyposażone są w wodną instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej systemu zamkniętego lub otwartego.
Akumulatory z systemem sterowania LiVtron z powodzeniem zastępują kotły stałopalne w budynkach jednorodzinnych, ale mogą również współpracować z kotłami na paliwa stałe lub służyć, jako dodatkowy układ ogrzewania budynku.
System wymaga podłączenia hydraulicznego oraz elektrycznego.
Akumulatory ciepła przystosowane są do zasilania prądem przemiennym 3-fazowym, tylko w drugiej taryfie – 400V 3N~50Hz.
Zasada działania akumulatora ciepła z systemem LiVtron
Ciepło gromadzone jest w zbiorniku akumulacyjnym. Proces podgrzewania wody w akumulatorze ciepła odbywa się dzięki grzałkom, które załączają się samodzielnie tylko w tańszej taryfie (nocnej). Podgrzana, zmagazynowana woda przy pomocy pompki obiegowej rozprowadzana jest do odpowiednich pomieszczeń, w których umieszczone są czujniki temperatury, nadzorujące harmonogramy komfortowych temperatur.
Ogrzewanie na prąd jest świetną propozycją na skuteczne ogrzewanie budynków. Dlaczego?
Najważniejsza jest sprawność układu ogrzewania, która w przybliżeniu jest bliska wartości 100%. Jedna kilowatogodzina energii elektycznej kosztuje 0,275 PLN (w 2 taryfie – licząc sumę z faktury podzieloną przez ilość kilowatogodzin).
Dla porównania koszt kilowatogodziny uzyskanej z węgla w idealnych warunkach wynosi ok. 0,20 PLN.
Jak to się dzieje, że koszty ogrzewania prądem równają się kosztom ogrzewania np. węglem
Pomimo, iż na pierwszy rzut oka ogrzewanie elektryczne wydaje się dużo droższe, to dzięki precyzyjnemu zarządzaniu każdym litrem zgromadzonej wody, zarządzaniu harmonogramem oraz możliwości czasowego obniżania temperatur w pomieszczeniach (w nocy lub pod nieobecność domowników), mieszkańcy domu mają pełny komfort przebywania w pomieszczeniach (nie tracą na komforcie), a rachunek równoważy się wówczas z najtańszym ogrzewaniem węglowym.
Duże znaczenie odgrywa również łatwość zarządzania urządzeniem. W tym przypadku system nie wymaga obsługi użytkownika. Do konfiguracji wystarczy wprowadzić harmonogram komfortowych temperatur w różnych pomieszczeniach poprzez komputer, telefon komórkowy lub inne urządzenie, umożliwiające zdalne sterowanie systemem.
Jakie korzyści z tego typu systemów ogrzewania mogą uzyskać użytkownicy?
Ogrzewanie na prąd jest wygodne dla użytkownika, ponieważ jest bezobsługowe. Do tego typu urządzeń z łatwością można dodawać oraz adaptować energię pochodząca z OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Korzystanie z akumulatora i sterowania LiVtron pozwala na zagospodarowanie miejsca, które wcześniej przeznaczone było na opał. Dodatkowo każdy użytkownik może zaoszczędzić czas, który wcześniej przeznaczał m.in. na czyszczenie oraz obsługę pieca/kotła.
Niski nakład finansowy na nowy rodzaj ogrzewania, a przy okazji pozbycie się trucizny z własnego otoczenia stanowi zachętę do dalszych inwestycji, związanych z dociepleniem budynku i ulepszeniem wentylacji, co spowoduje zmniejszenie zużycia energii.
W przypadku budynku jednorodzinnego o powierzchni 130 m2 koszt modernizacji wynosi 30 000 PLN. W pierwszej kolejności należy ocieplić dom (18 000 PLN), następnie zadbać o prawidłową wentylację (2 000 PLN) i zamontować Akumulator Ciepła z systemem LiVtron (10 000 PLN). W kolejnym etapie można rozważyć montaż pompy ciepła i odnawialnych źródeł energii, które potrzebują do współpracy zbiornika buforowego z grzałkami elektrycznymi.
Ten typ ogrzewania pozwoli zachować czystość w pomieszczeniach (brak kurzu oraz popiołu). Dodatkową korzyścią jest także spora oszczędność związana z opłatami ponoszonymi na coroczne przeglądy komina i systemu wentylacji. W przypadku nowej inwestycji Klient nie ponosi również kosztów przyłącza gazowego i budowy komina. Stosowanie tego typu rozwiązań przynosi wiele korzyści dla środowiska i najbliższego otoczenia, przede wszystkim w postaci eliminacji niskiej emisji do atmosfery i zagospodarowania wolnej (nocnej) energii.
Jakie korzyści z tego typu systemów ogrzewania mogą uzyskać dostawcy energii?
Do niewątpliwych korzyści dla dostawców energii zaliczyć można z pewnością dodatkową sprzedaż energii w okresie pozaszczytowym (druga taryfa). Tego typu rozwiązanie zapewnia optimum wykorzystania odnawialnych źródeł energii, zapewniając przystosowanie dla przydziału dynamicznych taryf. Dodatkowo system ten spowoduje zwiększenie liczby nowych Klientów. Wzrośnie również zaangażowanie Klienta, dzięki tworzeniu „Społeczności Aktywnych Odbiorów”. Wzrost liczby Klientów zwiększy dostęp do szerokiego zakresu danych związanych ze zużyciem energii u odbiorców.
Zwiększeniu ulegnie również sprzedaż urządzeń, które zarządzają energią do których zaliczyć można moduły kontrolno-pomiarowo-wykonawcze, oraz elektrowni Fotowoltaicznych, które będą współpracować z akumulatorami ciepła.
Stosowanie akumulatorów ciepła z systemem LiVtron w skuteczny sposób zmniejszy tzw. niską emisję, czyli emisję pyłów oraz szkodliwych gazów, pochodzących z kotłowni węglowych i domowych pieców/kotłów grzewczych. Urządzenia te są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Ich stosowanie umożliwi wdrożenie „Wirtualnej Elektrowni Konsumenckiej”. Niezależnie, skąd energia będzie pochodziła, jeżeli zaczniemy nią zarządzać, wpłyniemy tym samym na bezpieczeństwo i oszczędności własne oraz całego systemu elektroenergetycznego kraju.
Dodatkowy przychód dostawcom energii może przynieść stworzenie systemów oraz aplikacji, jako płatnej usługi, np. optymalizacji systemów ogrzewania.
Obsługa akumulatora ciepła
Obsługa urządzenia polega na wprowadzeniu taryfy do aplikacji mobilnej oraz ustawieniu pożądanych temperatur w poszczególnych pomieszczeniach.
Najważniejszymi elementami funkcjonowania systemu ogrzewania elektrycznego z systemem LIVtron Energy są m.in. samoczynna aktualizacja zegara RTC, analiza danych pogodowych oraz obciążeń sieci energetycznej, pomiar i analiza czujników temperatury. Oprócz tego ważne jest sterowanie zaworem trójdrożnym, pompami obiegowymi oraz możliwość otwartej współpracy z dowolnymi modułami bezprzewodowymi IOT LIVs.
Co będzie, jeśli zabraknie prądu?
Znamy dwa rodzaje wyłączeń – planowane i awarie.
1) planowane – informację o wyłączeniu udostępnia dostawca.
- AC zwiększa parametr buforowania (gromadzi większą ilość energii) oraz może zmienić harmonogram z ustawień komfortowych na ekonomiczne.
- Jako opcja montowany jest tak zwany UPS (akumulator elektryczny i przetwornica 12V/230V), zasilający pompkę obiegową i układ elektroniczny, co zapewnia dostawę ciepła na okres wyłączenia.
2) awarie
- Pogodowe – AC analizuje wówczas prognozę pogody i dzięki ostrzeżeniom zachowa się – jak w pkt 1.
- Losowe – należy zastosować agregat prądotwórczy.
Najnowsze komentarze