Mów wyraźnie, czuj się lepiej

Logopedia to nauka o kształtowaniu i doskonaleniu mowy w okresie jej rozwoju, a także o usuwaniu różnego rodzaju wad i zaburzeń. Osoby mające tego typu problemy szukają pomocy u logopedów, profesjonalistów specjalnie przygotowanych do pracy w tym zakresie. Wady mowy i trudności w jej rozumieniu są bardzo różne. Wielu ludziom może pomóc logopedia. Dziecko może zostać poddane terapii, jeśli rozwój jego mowy jest bardzo opóźniony, albo, jeśli zaburzenia fizyczne utrudniają prawidłowe wymawianie wyrazów (m.in. trudności w jedzeniu i połykaniu pokarmów, na przykład w przypadku porażenia mózgowego). Problemy w nauce mówienia mają dzieci z niepełnosprawnościami takimi jak: autyzm, afazja, zespół Downa, itd.
BIOFEEDBACK
Techniką pomocną w terapii logopedycznej jest BIOFEEDBACK, metoda polegająca na sprzężeniu zwrotnym. Stosując tą metodę możemy polepszyć czynność bioelektryczną mózgu, tzn. usunąć nadmiar fal niepotrzebnych, a zwiększyć energię (moc) fal, których jest za mało. Taka zmiana powoduje szereg korzystnych skutków w postaci redukcji nadmiernego pobudzenia lub obniżenia nadmiernego hamowania w mózgu. Terapia Biofeedback poprawia koncentrację, szybkość myślenia, kreatywność, pamięć oraz uczy relaksu. Metoda jest bezpieczna, przyjemna, nie ma żadnych ubocznych działań, prowadzona jest przez wykwalifikowanych terapeutów.
INTEGRACJA SENSORYCZNA
Pomocna jest również integracja sensoryczna, polegająca na regulowaniu procesów percepcji zmysłowej, wrażeń docierających do naszego ciała integrowanych w układzie nerwowym tak, by mogły być użyte do powstania odpowiedniej reakcji.
Znaną metodą terapii logopedycznej jest „Dyna Lingua M.S. Psychostymulacyjna Metoda Kształtowania Mowy i Myślenia”. Pozwala ona na pracę z dziećmi z różnymi zaburzeniami. Głównym jej celem jest wywołanie i utrwalenie spontanicznej aktywności słownej, która występuje u dziecka wtedy, gdy mówi ono z własnej potrzeby, bez dodatkowych instrukcji.
Obserwujemy zwiększenie świadomości rodziców na temat istoty i konieczności zajęć logopedycznych, stymulacji rozwoju mowy u dzieci, jak i korekty zaburzeń artykulacyjnych. Pozwala to na usunięcie problemów komunikacyjnych, a tym samym na zwiększenie komfortu dzieci w sytuacjach społecznych.
Zespół Logopedów C.R.D. Niepubliczne Przedszkole KREDKA w Oławie
1 Odpowiedź
[…] opanowują język szybko, a ich wymowa jest tym lepsza, im wcześniej zaczynają osłuchiwać się z angielskimi wyrażeniami i zdaniami. […]