Nie taka pijawka straszna
Posiadają pięć par oczu, trzy szczęki zaopatrzone łącznie w ok. 300 ostrych zębów oraz przyssawki przy obu końcach ciała. Do życia i przetrwania potrzebują krwi ssaków. Podczas posiłku potrafią pięciokrotnie zwiększyć objętość ciała. Ten budzący grozę wstęp to nie zapowiedź filmu science fiction, a skrócony opis pijawki lekarskiej (Hirudo medicinalis).
Terapia pijawkami jest znaną od ponad 2000 lat metodą leczenia rozmaitych schorzeń ludzi. Dawniej kojarzona z upustami „złej krwi” w dzisiejszej medycynie przeżywa swój renesans. Potwierdzona skuteczność pijawek w medycynie ludzkiej skłoniła nas do zainteresowania się tą metodą terapii. Poniżej chcielibyśmy przybliżyć Państwu możliwości jakie niesie ze sobą hirudoterapia w lecznictwie zwierząt domowych i koni.
Pijawki lekarskie oferują nam około 115 substancji leczniczych (SGS – Salivary Glands Secretion), które wytwarzają w swoich gruczołach ślinowych. Są to m.in. związki hamujące proces krzepnięcia krwi, wśród nich najpopularniejsza – hirudyna, substancje przeciwzapalne, przeciwbólowe i znieczulające. Substancje te wprowadzone do krwioobiegu działają nie tylko lokalnie w miejscu przystawienia pijawki, ale również – co istotne – ogólnoustrojowo.
Pomimo intensywnej pracy naukowców, do dnia dzisiejszego nie udało się stworzyć syntetycznych związków o analogicznym składzie do substancji produkowanych przez gruczoły ślinowe pijawek. Unikalna kompozycja hirudozwiązków pijawek sprawiła, że stały się one „naturalnym lekiem” stosowanym z powodzeniem w medycynie człowieka, a od niedawna również w medycynie weterynaryjnej.
Ze względu na lecznicze właściwości wydzieliny gruczołów ślinowych, pijawki dają pozytywne rezultaty w leczeniu typowych urazów występujących u czworonogów tj. stłuczeń, obrzęków, krwiaków. Hirudoterapia sprawdza się również u dużych aktywnych psów , którym często doskwierają stany zapalne i dysfunkcje aparatu ruchu (zapalenia mięśni, ścięgien, kalet maziowych) oraz u starszych zwierząt w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów, zapaleniu nerwów oraz innych bolesnych schorzeń kostno – stawowych (dyskopatia, spondyloza). Hirudozwiązki pozwalają uwolnić zwierzę od bólu towarzyszącemu kontuzjom, wygaszają stany zapalne i przyspieszają regenerację uszkodzonych struktur. Po zastosowaniu pijawek obserwuje się znaczne skrócenie czasu zrostu kości, gojenia ran, redukcję blizn oraz regenerację po zabiegach chirurgicznych. Dzięki usprawnieniu przepływu krwi w organizmie hirudoterapia znalazła swoje miejsce w leczeniu niektórych chorób oczu, uszu, zębów i przyzębia oraz skóry. Hirudozwiązki w naturalny sposób poprawia odporność organizmu, dlatego pijawki mogą być stosowana w celach profilaktycznych. Inną ciekawą właściwością SGS, często nie docenianą w lecznictwie czworonogów, jest ich wpływ na poprawę nastroju. Pijawki z powodzeniem stosujemy również w lecznictwie koni.
Więcej informacji nt. zastosowania pijawek, przebiegu zabiegu, wskazań i przeciwwskazań do hirudoterapii znajdziecie Państwo na stronie internetowej naszej Przychodni w zakładce „Hirudoterapia”.
Najnowsze komentarze