Regularne badanie psów jest ważne. Niebadany, nie znaczy zdrowy.
Jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych w Polsce, blisko 70% psów ma kłopoty zdrowotne, z czego wiele z nich ma problemy stomatologiczne, kostnostawowe (przewlekłe stany zapalne, procesy zwyrodnieniowe, nieprawidłową budowę anatomiczną stawów biodrowych, łokciowych itd.), otyłość i zaburzenia związane z procesami trawienia (schorzenia wątroby, trzustki), schorzenia serca, dermatologiczne. Wielu pacjentów trafiających do lecznic ma stwierdzane całe zespoły chorobowe – lek. wet. Mateusz Kruszyński.
Badanie psów, w tym USG, RTG, EKG, jeszcze do niedawna nazywane były dodatkowymi. Dzisiaj często są wykorzystywane, jako jedne z badań podstawowych. Bez nich ocena stanu zdrowia zwierzęcia byłaby bardzo trudna.
Badanie USG
W dzisiejszych czasach jednym z podstawowych elementów diagnostyki jest badanie USG, RTG, EKG.
Jedną z najbardziej popularnych obrazowych metod diagnostycznych jest badanie ultrasonograficzne powszechnie znane pod skrótem USG. Największą zaletą tego badania jest jego nieinwazyjność.
Do podstawowych zadań należy określenie wymiarów, wielkości, budowy narządów, położenia względem siebie i usytuowania względem powierzchni ciała. W badaniu możliwe jest jedynie uwidocznienie tkanek miękkich składających się w większości z wody (dobre przewodzenie fal ultradźwiękowych), dlatego stosuje się ją głównie do badania serca oraz narządów znajdujących się w jamie brzusznej (np. żołądek, wątroba, śledziona, nerki, pęcherz moczowy, prostata, jajniki, macica).
Przygotowanie pacjenta do badania
Pęcherz moczowy powinien być pełny. Ułatwia to w dużym stopniu ocenę stosunków anatomicznych w obrębie miednicy oraz umożliwia dokładną ocenę struktury narządów. Aby ułatwić właściwą interpretację obrazu USG zaleca się aby pacjent był 6-8 godzin na czczo (nie ma konieczności ograniczania dostępu do wody).
Badanie RTG
Do oceny tkanek twardych stosuje się badania radiologiczne, wśród których w weterynarii najczęściej stosowanym jest badanie RTG.
W ostatnich latach postęp technologiczny umożliwił zastosowanie w radiologii metod cyfrowych. Tradycyjne zdjęcia na kliszy zastąpiono obrazem cyfrowym oglądanym na ekranie monitora komputera przy pomocy specjalnego programu do edycji i obróbki radiogramów. Dzięki temu obraz rentgenowski jest tak czytelny jak nigdy dotąd, oraz podlega dowolnej obróbce, jeśli chodzi o uwidocznienie konkretnego narządu lub struktury. Metoda ta zwiększa wielokrotnie możliwości diagnostyczne. Pozwala na różnicowanie tkanek miękkich, zbiorników płynów prawidłowych i patologicznych, kontrastowanie tkanek twardych. Jedną z najważniejszych zalet radiologii cyfrowej jest zmniejszenie dawki promieniowania podczas wykonywania zdjęć. Pacjent otrzymuje nawet do 50% mniejszą dawkę promieniowania w porównaniu do tradycyjnej metody analogowej.
Przygotowanie pacjenta do badania
w celu przygotowania pacjenta do badań planowych wymagających premedykacji pacjenta, należy zastosować 12 godzinną głodówkę.
Najnowsze komentarze