Optometrysta, czy okulista – podpowiadamy jak wybrać specjalistę
Masz problem z oczami? Podpowiemy jak wybrać specjalistę!
Obecnie są dwa rodzaje specjalistów zajmujących się wzrokiem, wszystkim znany okulista i od stosunkowo niedawna optometrysta. Którego z nich wybrać i kiedy?
Okulista jest lekarzem zajmującym się diagnostyką oka, jego zwyrodnieniami oraz podejmuje specjalistyczne leczenie i pomoc w przypadku urazów oka.
W przypadku schorzeń takich jak zaćma, jaskra, AMD (zwyrodnienie plamki żółtej) itp. okulista jest upoważniony, aby wydać skierowanie na dalsze specjalistyczne leczenie.
Optometrysta to specjalista w zakresie doboru korekcji okularowej, aplikacji soczewek kontaktowych, wstępnej diagnostyki chorób oczu.
Może również polecać specjalne ćwiczenia wspomagające schorzenia oczu. Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28.08.2014r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Dziennik Ustaw z 2014 roku poz. 1145. Klasyfikacja zawodów i specjalności – 229501.
Zadania zawodowe optometrysty obejmują:
- przeprowadzanie badań diagnostycznych w celu oceny zdrowia narządu wzroku i określenia charakteru i zakresu problemów i nieprawidłowości związanych ze wzrokiem;
- dobieranie i przepisywanie okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych oraz sprawdzanie urządzeń optycznych pod względem ich sprawności, bezpieczeństwa, wygody stosowania i wpływu na styl życia;
- badanie funkcji wzroku z użyciem wyspecjalizowanych instrumentów i sprzętu do pomiaru ostrości wzroku, funkcji dróg wzrokowych, pola widzenia, ruchu gałki ocznej, swobody widzenia i ciśnienia śródgałkowego;
- konsultowanie się z innymi specjalistami ochrony zdrowia lub skierowanie do nich pacjentów, jeżeli niezbędne jest dodatkowe leczenie;
- wykrywanie i diagnozowanie zaburzeń ruchu gałki ocznej i wad widzenia dwuocznego oraz planowanie i realizowanie programów leczenia;
- udzielanie pacjentom porad z zakresu ćwiczenia oczu służącego koordynacji ruchów gałek ocznych i skupieniu wzroku;
- udzielanie porad związanych ze stanem narządów wzroku, takich jak: pielęgnacja soczewek kontaktowych, dbałość o wzrok przez osoby starsze, optyka, ergonomia.
Wspaniałe pomysły kosztuja grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twój blog jest tego wspaniałym przykładem…
Wspaniałe pomysły kosztuja grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twój blog jest tego wspaniałym przykładem…
Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra. Z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa a słowa na zdania… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?
Trzeba mieć wytrwałość i wiarę we wlasne siły. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.