Ostre cięcie

Cięcie laserem to punktowe wprowadzenie energii w postaci wysokoenergetycznego strumienia tnącego. Podstawową zaletą cięcia laserowego jest produkt, który bez dodatkowych procesów technologicznych nadaje się do dalszej obróbki. Warunkiem uzyskania dobrej, jakości cięcia i wysokiego stopnia utrzymywania wymiarów ciętych elementów jest dokładność prowadzenia strumienia tnącego, oraz zastosowanie najwyższej, jakości urządzeń – maszyn do cięcia laserem. Są one obecnie szeroko stosowane zarówno do cięcia materiałów metalowych, jak i niemetali. Są wykorzystywane w procesie cięcia stali niestopowych i wysokostopowych, aluminium, tytanu, miedzi, mosiądzów jak i stali ocynkowanej.
Jako gaz laserowy stosuje się tlen i azot. Tlen jest stosowany głównie do cięcia stali niestopowych i niskostopowych. Spalanie materiału w strumieniu tlenu do cięcia generuje dodatkową energię cieplną, która wyraźnie przyspiesza proces. Dzięki krótszemu czasowi obróbki można znacznie obniżyć koszty procesu. W wyniku cięcia tlenem na krawędzi blachy powstaje warstwa tlenków, którą należy usunąć w sposób mechaniczny, jeżeli elementy mają być malowane proszkowo.
Azot stosowany jest przede wszystkim przy cięciu stali wysokostopowych, aluminium oraz stali niestopowych i niskostopowych. Efektem zastosowania azotu jest krawędź wolna od tlenków, co poprawia, jakość wytwarzanych elementów.
Cięcie laserowe charakteryzuje mała strefa wpływu ciepła, wąska szczelina cięcia, minimalna deformacja oraz brak ograniczeń kształtu elementów wycinanych.
mgr inż. Piotr Chudy, P.P.H.U. PioTech
Najnowsze komentarze