Prawdy i mity na temat autocasco
Zniszczenie, uszkodzenie, utrata pojazdu, bądź jego wyposażenia – to największa zmora każdego kierowcy. Aby się przed tym zabezpieczyć decydujemy się na zakup ubezpieczenia autocasco (AC). Na rynku ubezpieczeń jest wiele towarzystw oferujących AC. Najważniejsze to dobrać takie ubezpieczenie, które w pełni zaspokaja Twoje potrzeby ubezpieczeniowe. Sugerowanie się ceną może być zgubne, dlatego zawsze zweryfikuj warunki.
Podczas ustalania warunków polisy autocasco zwróć uwagę na kilka kwestii, a mianowicie na sumę ubezpieczenia, udział własny, franszyzę, amortyzację, konsumpcję sumy ubezpieczenia oraz sposób naprawy Twojego pojazdu.
Suma ubezpieczenia pojazdu może być zmienna lub stała. Od tego czynnika zależy, bowiem, jak będzie liczona wartość Twojej szkody. Przy stałej sumie ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wartość pojazdu z dnia zawarcia umowy, a przy zmiennej wartość z dnia wystąpienia szkody.
Nikt z nas nie chce pokrywać części szkody z własnych środków, w szczególności w przypadku kradzieży pojazdu. Udział własny powinno się wykupić. Niestety wiąże się to z wyższą składką za ubezpieczenie. Kolejną istotną kwestią, którą musisz sprawdzić, jest dodatkowy udział własny przy likwidacji szkody spowodowanej przez młodego kierowcę!
Z kolei franszyza integralna to wartość, do wysokości, której ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania, ale w momencie, gdy rozmiar szkody przekroczy wartość franszyzy – wypłata odszkodowania następuje w całości.
Warto zwrócić uwagę na amortyzację, czyli pomniejszanie wartości części o zużycie eksploatacyjne. Im pojazd starszy, tym większe potrącenie amortyzacyjne i niższa kwota odszkodowania. Po każdej szkodzie pula pieniędzy, na którą jest ubezpieczony pojazd, zmniejsza się. Jest to konsumpcja sumy ubezpieczenia.
Kolejny czynnik wpływający na cenę AC to sposób naprawy Twojego pojazdu. Zapytaj, jaki rodzaj części przewiduje ubezpieczenie i jaka będzie ich cena. Będzie ona, bowiem wykorzystana przy wycenie szkody. Mogą to być części oryginalne lub alternatywne. Zdecyduj czy chcesz naprawiać pojazd w Autoryzowanym Serwisie Obsługi w oparciu o części oryginalne, czy też na zamiennikach w standardowych warsztatach naprawczych.
PARTNER UBEZPIECZENIA
Najnowsze komentarze