Recesje dziąseł – z czym to się je?

Czym jest recesje dziąseł?
Recesje polegają na obniżaniu linii dziąseł i odsłanianie szyjek oraz korzeni zębów. Jak można zauważyć jest to coraz częstsza przyczyna zgłaszania się pacjentów do gabinetu stomatologicznego.
Jakie są przyczyny recesji dziąseł?
Do recesji może dojść w wyniku udziału kilku czynników:
- niewłaściwe szczotkowanie, zwłaszcza twardymi oraz zużytymi szczoteczkami
- niedostateczna higiena powodująca zaleganie płytki nazębnej, a co za tym idzie obecność stanu zapalnego dziąsła lub zapalenia przyzębia (parodontozy)
- obecność kolczyków w wardze lub języku powodujących przewlekły uraz
- złe zaprojektowanie uzupełnień protetycznych zarówno stałych (korony, mosty), jak i ruchomych
- obecność przyczepów wędzidełek policzka powodujących pociąganie dziąsła
- delikatny, cienki biotyp dziąsłowy
- leczenie ortodontyczne polegające na przemieszczaniu/przechylaniu zębów w kierunku dowargowym
- wady zgryzu, stłoczenia zębów, urazy zgryzowe powodujące przeciążenie poszczególnych zębów
Dlaczego warto je leczyć?
Przemawia za tym kilka względów. Najbardziej widoczne są defekty estetyczne, zwłaszcza w odcinku przednim oraz u osób z wysoką linią uśmiechu. Prócz tego odsłonięte powierzchnie zębów mogą być bardzo wrażliwe na temperaturę, szczotkowanie lub bodźce chemiczne (słodkie, kwaśne) oraz zalegająca płytka bakteryjna powoduje szybkie powstawanie próchnicy.
U osób, gdzie pierwotną przyczyną powstawania recesji jest zapalenie przyzębia potrzebna jest szybka konsultacja periodontologiczna, ponieważ może to prowadzić do utraty zębów.
W związku z coraz powszechniejszym leczeniem ortodontycznym u osób z cienkim biotypem dziąsłowym warto przeprowadzić konsultację przed założeniem aparatu aby zapobiec wystąpieniu recesji po leczeniu.
Recesje dziąseł – leczenie
Leczenie należy rozpocząć od dokładnej diagnostyki mającej na celu określenie typu recesji oraz uchwycenie głównych czynników odpowiedzialnych za ich powstanie. W początkowej fazie leczenia należy przeprowadzić dokładne oczyszczanie zębów, pokazać prawidłowe metody szczotkowania. Najczęściej wykonuje się chirurgiczne zabiegi pokrycia recesji, czasami występują również wskazania do leczenia ortodontycznego.
Dentyści, gabinety stomatologiczne
lek. dent. Jacek Słomiński, chirurg stomatolog
dr n. med. Łukasz Zawada, spec. periodontolog
1 Odpowiedź
[…] Profilaktyka próchnicy powinna rozpoczynać się jak najwcześniej, daje to gwarancję, że nasze dziecko będzie mieć piękne i zdrowe zęby. Kobiety zarówno przed ciążą jak i w trakcie ciąży powinny zadbać o stan uzębienia – wyleczyć próchnicę, usunąć kamień nazębny i zadbać o prawidłowy stan dziąseł. […]