Rozwód nie taki straszny jak go malują.
Gdy już zapadnie decyzja o rozwodzie, należy zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami.
Czy chcemy, by sąd orzekł o wyłącznej winie drugiego współmałżonka w rozkładzie pożycia małżeńskiego?
Czy sąd ma powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka?
Jak mają przebiegać kontakty drugiego rodzica z dziećmi (w jakie dni tygodnia, wakacji, świąt, ferii)?
Trzeba wiedzieć, że żądanie orzekania o wyłącznej winie drugiego współmałżonka – trzeba należycie uzasadnić, przedstawiając świadków, a w przypadku zdrady również np. – treść smsów, maili, listów. Niewątpliwie przedłuży to postępowania sądowe – niekiedy nawet do kilku lat. Należy zatem zastanowić się, czy żądanie orzekania o winie – poza satysfakcją – jest nam niezbędne.? A jest tak w przypadku, gdy zamierzamy wystąpić o alimenty na swoją rzecz. Jeżeli bowiem jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
Jaka ma być wysokość alimentów na dzieci?
Wysokość alimentów na dziecko zależy od uzasadnionych potrzeb małoletniego i możliwości finansowych zobowiązanego. Należy zatem przedstawić wydatki jakie ponosi się na utrzymanie i kształcenie dziecka, dołączając do pozwu faktury, zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka – jeśli ponosi się duże wydatki na jego leczenie czy rehabilitację. Sąd, ustalając wysokość alimentów bierze pod uwagę również możliwości zarobkowe rodzica zobowiązanego do alimentacji. Zatem jeśli taki rodzic przedstawi zaświadczenie z Urzędu Pracy o tym, że jest bezrobotny – należy liczyć się z tym, że sąd wystąpi do UP z zapytaniem – jakie były w ostatnich miesiącach oferty pracy i z jakim wynagrodzeniem – dla osoby z wykształceniem takim, jakie posiada zobowiązany do alimentacji. Od średniego wynagrodzenia sąd będzie naliczał alimenty, przyjmując, że takie są możliwości zarobkowe rodzica.
Czy chcemy, by sąd orzekł o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania rozwiedzionych małżonków?
Jeśli małżonkowie występujący z żądaniem rozwodu mieszkają we wspólnym mieszkaniu, sąd może orzec, które z pomieszczeń mogą służyć do wyłącznego użytku każdej ze stron, a z których będą korzystać wspólnie.
Dokumenty, które należy dołączyć do pozwu to – akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci, zaświadczenie o zarobkach za ostatnie 3 miesiące, faktury i rachunki uzasadniające wysokość kosztów utrzymania siebie i dzieci. Opłata sądowa od pozwu to 600 zł.
adw. Ewa Michalewicz, Kancelaria Adwokacka
1 Odpowiedź
[…] przepisy pozwalają pozostawić sądowi wniosek strony bez rozpoznania w przypadku, gdy podział majątku spowoduje nadmierną zwłokę w zakończeniu sprawy o rozwód. Warto jednak mieć tę wiedzę, że […]