Twój dom twoją twierdzą
Chciałbym przekazać Państwu parę szczegółów dotyczących alarmu w celu zabezpieczenia mienia podczas naszej nieobecności w domu. Nie chcę wnikać w detale techniczne systemów alarmowych. Ważna jest bowiem ogólna orientacja, w jaki sposób czuwają one nad naszym domem i bezpieczeństwem. W doborze konkretnego rozwiązania pomogą fachowcy. Poza tym sens ma dopiero równoczesne zatrudnienie firmy ochrony. Co nam bowiem po wyjącym alarmie, jeśli nie pojawi się nikt, kto mógłby sprawdzić, co się stało.
Rozróżniamy trzy linie frontu.
Pierwszą zaporą dla intruza może być linia ogrodzenia – odpowiednie czujki wykryją próbę jego sforsowania. Stosowane są systemy:
- impedancyjny (polegający na wykrywaniu różnic oporu między czujkami),
- światłowodowy (światłowód jest umieszczony w ogrodzeniu, a jego przecięcie lub zagięcie wyzwala alarm),
- wstrząsowy (czujki wibracyjne reagują na drgania spowodowane forsowaniem ogrodzenia)
- kable sensorowe (wykrywające próbę przecięcia lub odchylenia ogrodzenia). Oczywiście odpowiednie czujki muszą także kontrolować bramę i furtkę.
Druga strefa ochrony to systemy alarmowe ukryte na terenie naszej posesji, w ziemi lub tuż nad jej powierzchnią. Na tym obszarze teoretycznie można wykorzystać systemy chroniące ogrodzenie, ale większość z nich się nie sprawdzi. Czujki wstrząsowe nie tolerują bowiem wilgoci w podłożu, kabel sensorowy może wszcząć alarm w wyniku wibracji spowodowanych np. przejeżdżającą ciężarówką, zaś światłowodów nie można umieszczać nad powierzchnią utwardzoną. Dlatego drugą strefę chroni się w inny sposób – za pomocą barier z podczerwieni. Niestety, nie potrafią one rozróżnić wielkości intruza i alarm może uruchomić także zwierzę.
Gdy potencjalnemu złodziejowi udało się przedostać przez ogrodzenie i przebyć podwórze, pozostają mu do sforsowania okna lub drzwi domu. Jest to trzecia strefa ochrony najważniejsza dla naszego bezpieczeństwa. Do ochrony stosujemy tutaj różnego rodzaju czujki aktywne i pasywne. Stosowane tutaj systemy mogą być przewodowe lub bezprzewodowe, a są nastawione na wykrycie intruza w poszczególnych pomieszczeniach, sygnalizują też nieprawidłowe działanie domowych urządzeń i instalacji. W systemach przewodowych poszczególne ich elementy są łączone kablami zasilającymi czujki. Ich uszkodzenie jest powodem wszczęcia alarmu. Sercem systemu jest centrala alarmowa, do której docierają wszystkie informacje z czujek. Centrala tak jak i cały system może być przewodowa lub bezprzewodowa, ale są też uniwersalne. Czujki są aktywne lub pasywne. Do najczęściej używanych należą pasywne czujki podczerwieni tzw. PIR, które reagują na ruch oraz ciepło wydzielane przez żywy organizm. Droższe odróżniają zwierzę od człowieka. Praktyczne są czujki tzw. dualne, łączące dwie funkcje. Oprócz nich dostępne są czujki magnetyczne, czyli kontraktrony reagujące na uchylenie drzwi lub okna – gorzej się sprawdzają przy zabezpieczeniu dużych powierzchni. Wiele jest rozmaitych czujek aktywnych, które mogą chronić przed przedostaniem się złodzieja z zewnątrz, są też takie które informują o zagrożeniach powstałych wewnątrz domu. Warto też włączyć w system alarmowy czujki dymu i ognia oraz reagujące na podwyższoną temperaturę – czujki termiczne i czujki zalania wodą. Pamiętajmy o czujnikach czadu.
Do instalacji alarmowej są podłączone sygnalizatory, które z reguły umieszcza się na zewnętrznej ścianie domu. Dźwiękiem i światłem informują one o zaistnieniu zagrożenia. Stosuje się również sygnalizatory wewnętrzne w specyficznych pomieszczeniach. Można zainstalować jednocześnie oba sygnalizatory.
Nie wystarczy jednak uzbrojenie domu w rozmaite zabezpieczenia, trzeba jeszcze, by ich naruszenie spowodowało interwencję patrolu. W tym celu systemy alarmowe nie tylko sygnalizują dźwiękiem obecność intruza, ale też przesyłają informację do centrum monitoringu. Patrole zaś są tak rozmieszczone, żeby dojazd na miejsce zdarzenia trwał jedynie kilka minut.
Monitoring naszego domu czy firmy będzie łatwiejszy, jeśli oprócz alarmu zainstalowane zostaną w „strategicznych” miejscach kamery. Zapis zdarzenia może się też przydać w późniejszym dochodzeniu naszych roszczeń. Pamiętajmy także, że zainstalowanie systemu alarmowego, a także podpisanie umowy z firmą ochroniarską wpływa na radykalne obniżenie kosztów ubezpieczenia Państwa posesji czy firmy we wszystkich firmach ubezpieczeniowych.
Uważam, że system alarmowy powinien być zaprojektowany i wykonany przez fachowca. Tylko wtedy będą uwzględnione wszystkie nasze potrzeby, a instalacja będzie najbardziej funkcjonalna. Również montaż powinna przeprowadzić wyspecjalizowana ekipa. Odpowiada ona także za uruchomienie i niezawodne działanie instalacji. Standardowo jest udzielana gwarancja na 1 – 2 lata, a dobrze jeśli firma serwisuje system alarmowy.
Jarosław Buczyński, Ochrona Osób i Mienia PATROL II Sp. Jawna
Najnowsze komentarze