Piercing – jak to zrobić bezpiecznie?

Piercing jest formą ozdabiania i polega na przekłuwaniu ciała. Sam zabieg trwa kilka minut i powinien być przeprowadzony przez przeszkolony personel przy użyciu sterylnych narzędzi.
Wykonanie przekłucia to dopiero połowa sukcesu, drugą stanowi prawidłowe zagojenie, ale o to już musi zadbać osoba, która go sobie wykonała. Bezpośrednio po przekłuciu skóra jest lekko zaczerwieniona i spuchnięta: to normalny stan, spowodowany podrażnieniem. W zależności od miejsca i rodzaju przekłucia gojenie trwa nawet do pół roku. Nie wolno w tym czasie zmieniać kolczyka, aby nie spowodować ponownego uszkodzenia świeżo zagojonego kanału przekłucia. Najważniejszą rzeczą jest zachowanie czystości. Ważne jest, aby miejsce przekłucia nie było wystawiane na długotrwałe działanie wody.
W okresie gojenia nie wolno uczęszczać na basen, korzystać z sauny i solarium. Nie wolno wystawiać świeżego przekłucia na działanie promieni słonecznych. Nie wolno drapać miejsca przekłucia i pozwalać, aby dotykały go inne osoby.
W przypadku przekłuć w jamie ustnej (język, usta, policzki) nie wolno przez okres dwóch tygodni spożywać produktów mlecznych i alkoholu.
Przeciwwskazaniem do wykonania przekłuć jest zażywanie silnych leków, przeziębienia, grypa lub stany gorączkowe, cukrzyca, epilepsja, choroby serca i układu krążenia, hemofilia i skłonności do krwawienia, łuszczyca, ciąża, nosicielstwo HIV i WZW C, stany pooperacyjne, alergie skórne.
Joanna Pawlik, Black Angel
Najnowsze komentarze