Terapia widzenia, a stymulowanie narządu wzroku.
nowości w brzeskim gabinecie okulistycznym i optometrycznym.
TOMOGRAF OKULISTYCZNY (OCT)
OCT – (optyczna koherentna tomografia dna oka) tomografia siatkówki. Jedna z najnowocześniejszych, bezbolesnych i bezinwazyjnych, metod diagnozowania chorób siatkówki (szczególnie ważna w diagnostyce zmian chorobowych w obrębie plamki).
Dzięki badaniu OCT specjalista otrzymuje szczegółowy obraz poszczególnych warstw siatkówki, umożliwia to bardzo wczesne wykrycie zmian w gałce ocznej.
Dzięki badaniu OCT możliwe jest m.in.:
- monitorowanie zmian jaskrowych,
- wykrycie zmian grubości siatkówki,
- przeanalizowanie kondycji tarczy nerwu wzrokowego,
- oceny plamki w zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD),
- ocena dna oka w przypadku cukrzycy,
- zdiagnozowania czerniaka gałki ocznej,
- innych chorób siatkówki, naczyniówki lub nerwu wzrokowego.
Jak przebiega badanie?
Jeśli źrenica pacjenta nie jest wystarczająco szeroka stosuje się specjalne krople rozszerzające (należy pamiętać o tym , iż powodują one pogorszenie widzenia i światłowstręt, które mogą utrzymać się do około 4 godzin). Gotowy pacjent siada do aparatury, następnie lekarz obserwuje na ekranie obraz dna oka i rejestruje przekrój jego wybranych elementów. Zwykle badanie OCT trwa od kilku do kilkunastu minut.
Terapia wzroku i stymulowanie narządu wzroku.
Terapia wzroku na celu usprawnienie narządu wzroku, wzmocnienie mięśni poruszających gałką oczną – wpływa na prawidłowe ustawienie oczu podczas patrzenie na przedmioty znajdujące się w różnych odległościach. Koryguje zeza lub przygotowuje do zabiegów operacyjnych. Wzmacnia akomodację. Usprawnia widzenie przestrzenne i postrzeganie głębi. Terapia widzenia rozpoczyna się od badania optometrycznego, po którym specjalista określa typ i rodzaj zaburzenia oraz ustalana plan treningu.
Ćwiczenia stymulujące wzrok.
Ćwiczenia są przeprowadzane w Gabinecie Optometrycznym, wyposażonym w specjalistyczny sprzęt, pod okiem terapeuty. Część ćwiczeń pacjent wykonuje w domu według zaleceń, jest to uzupełnienie treningu gabinetowego. Ćwiczenia te polegają na stymulowaniu narządu wzroku poprzez zabawę, naukę i ruch. Dzięki nim rozwijane są funkcje koordynacyjne i orientacyjne niezbędne do prawidłowej integracji zmysłów (np. oko-ręka).
Terapia widzenia kierowana jest szczególnie do dzieci, ponieważ ich układ wzrokowy najszybciej poddaje się zabiegom terapeutycznym, ale mogą z niej skorzystać osoby w każdym wieku. Trening trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jest zależny od indywidualnych predyspozycji osoby ćwiczącej. W trudnych złożonych przypadkach trwa nawet do kilku lat.
Zapraszamy https://lazuroptique.lit.pl/
1 Odpowiedź
[…] Warto sprawdzić – https://magazyn.lit.pl/nowosci-w-brzeskim-gabinecie-okulistycznym-i-optometrycznym/ […]