Dom z charakterem

Planowanie budowy własnego domu jest niezwykle ciekawą, miłą i inspirującą przygodą. Ważnym aspektem tej wymarzonej realizacji jest dobra współpraca z architektem i obustronne porozumienie.
Joanna Woziwodzka, architekt, PRO studio VIVID gallery
Na początku koncentrujemy się na podstawowych potrzebach funkcjonalnych i użytkowych, oraz warunkach wynikających z usytuowania działki, jej ukształtowania i sąsiedztwa. Uwzględniamy wszelkie ograniczenia, także ekonomiczne i uzyskujemy optymalną formę domu. Jednak, co jest niezwykle istotne, nie możemy zapominać także o architekturze zewnętrznej i wewnętrznej: stylu domu, detalach, okładzinach i kolorystyce. Realizacja domu, aby była satysfakcjonująca, powinna być doprowadzona do końca w każdym szczególe i zgodna z naszym gustem, stylem życia i charakterem. Jeśli w ten sposób projektujemy dom to zwykle jest on oryginalny i robi wrażenie na odwiedzających nas gościach.
Bardzo często spotykam się z budynkami pozostawionymi w fazie nieukończonej, na różnych jej etapach. Jeśli dom spełnia już podstawowe funkcje i mieszkańcy mają zapewnione to, co niezbędne, bardzo często na długie miesiące, a nawet lata, pozostają np. puste ściany z wystającymi kablami pod niezrealizowane oświetlenie.
Warto zadbać o nadanie charakteru i oryginalności naszemu domowi tworząc nietypowe dekoracje na zewnątrz, a także w środku. Pięknie wykończone elementy elewacji albo konstrukcji zewnętrznych związanych zadaszeniem tarasu, pozwalają uzyskać przytulne miejsce do letniego odpoczynku. Z kolei stylowo wykończony salon wpłynie relaksująco na zmęczonych codziennym biegiem mieszkańców i ich gości.
Dobrym sposobem na wprowadzenie ciekawych, oryginalnych rozwiązań do wnętrza jest zastosowanie sztuki: malarstwa, grafiki lub fotografii.
Dobrze dobrany obraz: wyeksponowany i oświetlony, sprawi, że nasz dom przestanie być anonimowy i będzie emanował naszą energią. Przykładem tak zrealizowanego domu, na podstawie naszego projektu, jest ten prezentowany na fotografiach. Wnętrze w części wypoczynkowej ozdobione zostało grafiką Krzysztofa Janickiego „Gepard”. Przy wyborze tego obrazu pamiętaliśmy o kilku ważnych zasadach, które mogą pomóc także w samodzielnym doborze dzieła sztuki do wnętrza:
PORADA SPECJALISTY!
- Na ścianie łatwiej zaprezentować duże formaty obrazów niż małe, układ tych drugich trzeba umiejętnie zakomponować.
- Prace oprawione w szkło nie powinny wisieć w miejscach, w których jest stały odblask, np. naprzeciwko okna
- Trzeba umiejętnie oświetlić obraz, aby wyeksponować jego walory.
- Odpowiednia oprawa często podnosi atrakcyjność dzieła. Szczególnie małe formaty lepiej prezentują się w ramach. Dzieła sztuki współczesnej równie dobrze wyglądają bez ram. Tak prezentowane obrazy dodają wnętrzom artystycznego klimatu.
Najnowsze komentarze