Kredyt hipoteczny w 5 krokach!
Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, należy dokładnie przeanalizować swój domowy budżet. Spojrzeć na ten wydatek w perspektywie długoterminowej – co będzie za 10/15/20… lat.
Kamila Worwa, doradca finansowy
1. Analiza domowego budżetu
powinniśmy zwrócić się do doradcy, aby sprawdzić swoją zdolność kredytową, jak również spisać listę potrzebnych dokumentów, zaznajomić się z dodatkowymi kosztami, wybrać banki, w których chcielibyśmy otrzymać kredyt. Aby skrócić proces oczekiwania na kredyt powinniśmy złożyć kompletny wniosek i szybko reagować w przypadku ewentualnych braków.
2. Zebranie potrzebnych dokumentów i złożenie wniosków w wybranych bankach
na tym etapie warto negocjować warunki kredytowe z bankami. Następnie cierpliwe oczekiwać na decyzję. Warto zapytać, jaki może być okres oczekiwania na decyzje w celu dalszej możliwości kontrolowania spraw związanych z naszym kredytem.
3. Otrzymanie decyzji kredytowej
Po otrzymaniu decyzji należy zapoznać się ze wszystkimi kosztami związanymi z zaciągnięciem kredytu (opłata za inspekcję, prowizja za udzielenie kredytu, ubezpieczenia: na życie, od utraty pracy, niskiego wkładu, przejściowe, np. do momentu wpisania hipoteki, nieruchomości). Oczywiście należy pamiętać o opłatach pozabankowych, takich jak np. zaliczka/zadatek dla sprzedających lub rezerwację mieszkania, a także koszty notarialne.
4. Umowa kredytowa
Zapoznanie się z umową, sprawdzenie swoich danych
osobowych, kwoty kredytu, marży, oprocentowania, przeczytanie warunków uruchomienia kredytu czy są dla nas zrozumiałe. Zrealizowanie zadań, które będą warunkiem uruchomienia kredytu (np. ubezpieczenie nieruchomości, złożenie wniosku o wpisanie hipoteki, zawarcie aktu notarialnego, przedstawienie odpowiednich dokumentów podpisanych przez Dewelopera/ Spółdzielnię – najczęściej na druku przedstawionym przez bank). Złożenie dyspozycji uruchomienia kredytu.
5. Zobowiązania kredytobiorcy po uruchomieniu kredytu
Warto na tym etapie pamiętać o zbliżającym się terminie najbliższej raty oraz warunkach, jakie musimy spełnić względem banku, jakie dokumenty należy przedstawić po uruchomieniu kredytu, np. potwierdzenie wpisania hipoteki – zawiadomienie, potwierdzenie odbioru budynku, potwierdzenie spłaty kredytu w przypadku np. konsolidacji zobowiązania, potwierdzenie zakończenia remontu.
Są to ważne elementy, gdyż bank ma prawo do wypowiedzenia umowy, jeśli kredytobiorca/pożyczkobiorca nie spełni warunków umowy. Jednak w każdej sytuacji należy pamiętać, aby kontaktować się z bankiem i wyjaśniać ewentualne nieporozumienia i nie bagatelizować otrzymywanych powiadomień.
Najnowsze komentarze